Kategorie: Wszystkie | Dyskusje | Recenzje | Varia
RSS
piątek, 29 stycznia 2010
Punkt Omega - Michał Protasiuk
Czy stworzone przez muzyka, redaktora fanzinu Inne Planety, filozofa z zainteresowania, badacza marketingowego z zawodu, połączenie idei filozoficznych, licznych odniesień biblijnych, naukowego żargonu, w realiach steampunku może być dobrą, interesującą i godną uwagi lekturą?
środa, 27 stycznia 2010
"Punkt Omega" - Michał Protasiuk
Nie będę opowiadać, o czym jest ta powieść (zrobiłam to na moim blogu), bo uczestnicy wyzwania najpóźniej do niedzieli sami się tego dowiedzą. Wpis przeznaczony jest dla osób, które lekturę mają już za sobą i zawiera spoilery. Tutaj napiszę dlaczego oceniłam książkę na 3- w pięciostopniowej skali.
sobota, 16 stycznia 2010
"Dworzec Perdido" - China Mieville
„Dworzec Perdido” był moim pierwszym spotkaniem z literaturą z gatunku stempunk. Z ogromną przyjemnością czytam fantastykę, dlatego też byłam bardzo zadowolona, że dzięki temu wyzwaniu będę mogła poszerzyć nie tylko swoje horyzonty, ale też i wiedzę o innych nurtach fantastyki.
piątek, 15 stycznia 2010
"Dworzec Perdido" - pytania do dyskusji

Ciężko idzie to czytanie, oj ciężko, zaledwie kilka osób opublikowało recenzje, nie wiadomo, co dzieje się z resztą... (tutaj prośba do uczestników, żeby dali znać, czy w ogóle czytają i zamieszczą recenzje do końca miesiąca). Postanowiliśmy jednak nie czekać na rzeczoną resztę, a zacząć pogadanki na temat Dworca Perdido. Tych z uczestników, którzy przeczytali, a nie zamieścili jeszcze (ale mają zamiar do końca stycznia), zapraszamy na wave (jeśli ktoś nie ma tam jeszcze konta albo nie wie, jak się tam poruszać, niech da znać w komentarzu), gdzie prowadzona jest dyskusja.

Lista tematów:

  • Lustro poglądów politycznych autora w Dworcu Perdido: polityk pełną gębą czy pisarz nie narzucający swych ideii?
  • Rasy Bas-Lag: oryginalna różnorodność czy stare schematy?
  • Dworzec Perdido - steampunkowa wariacja czy wielogatunkowość wymykająca się kategoryzowaniu
  • Fabuła kontra Nowe Crobuzon: akcja pretekstem dla pokazania życia miasta czy jednak coś więcej?
  • Bohaterowie Dworca Perdido: pełnowymiarowe postaci czy marionetki autora?

Nie są to jak widać jakieś naukowe zagadnienia, jednak nie jest to naszym założeniem.

 

czwartek, 14 stycznia 2010
China Mievile "Dworzec Perdido"
Nie lubię fantasy. Nie lubię też negatywnych recenzji. Tym razem zrzuciłem sobie oba nieszczęścia na głowę.
środa, 06 stycznia 2010
"Dworzec Perdido" - China Miéville
"Dworzec Perdido" Miéville'a oszałamia od pierwszych stron. Przede wszystkim bogactwem przedstawionego świata. Akcja powieści toczy się w New Crobuzon, mieście-molochu, usytuowanym w wymyślonym świecie Bas-Lag. Miasto zaludniają ludzie, mniej lub bardziej inteligentni obcy, zwierzęta, demony i inne istoty, w tym samoistnie powstała sztuczna inteligencja. Środowisko, w którym przyszło tym wszystkim bytom funkcjonować nie jest komfortowe - New Crobuzon to industrialne piekło, zapełnione śmieciami, trującymi wyziewami, przesiąknięte smrodem rozkładu i fekaliów. Piekło niemal dosłowne, gdyż życie większości jego mieszkańców, tłamszonych przez wszechobecną, skorumpowaną władzę, stłoczonych w etnicznych lub społecznych gettach, bardziej przypomina nieustanną walkę o przetrwanie niż stabilną egzystencję.
niedziela, 03 stycznia 2010
Seks w wielkim mieście i inne nieprzyjemności w "Dworcu Perdido" Mieville
"Dworzec Perdido" przypadł mi do gustu w stopniu wręcz niesamowitym. Uważam, że jest to książka wręcz doskonała, a jeżeli nie doskonała, to jednak bliska doskonałości. Akceptuję ją niemalże w całości i z pewnością trafi na ważne miejsce w mojej "świadomościowej" biblioteczce :-) Co ważne, bo w swojej recenzji będę pisał TYLKO o tym, co w powieści Mieville'a mi się skrajnie nie podobało. Aby więc wyeliminować mylne przeświadczenie o moim niezadowoleniu z lektury, uprzedzam teraz w tym -> wyjątkowo krótkim, jak na mnie -> wstępie, że "Dworzec Perdido" przypadł mi do gustu w stopniu wręcz niesamowitym.
Wyzwanie Steampunk:

Wyzwanie Queer: