Fantastyczne wyzwania czytelnicze

Wyzwanie czytelnicze, które tu proponujemy ma polegać na przeczytaniu kilku książek połączonych wspólnym motywem. Można powiedzieć, że to łączy je z dotychczas znanymi wyzwaniami. Różni się od nich ono jednak w założeniach. Postanowiliśmy trochę je zmienić, tak by otworzyła się przed nami możliwość dyskutowania o książkach, które w ramach konkretnego wyzwania wybraliśmy. Tak nie ma u nas dowolności w wyborze lektur z danego tematu. Czytamy te same książki, czytamy je także w tym samym momencie.

Temat wyzwania, listę lektur oraz krótki opis (czy to przygotowany przez nas czy zalinkowany artykuł) znajdzie się na osobnej stronie. Następnie przez najbliższe pół roku czytamy wskazane książki, piszemy o nich, a także dyskutujemy. Oczywiście nie zmuszamy do czytania wszystkich książek, każdy może wybrać te, które najbardziej go interesują ale wtedy też wyklucza się z dyskusji o tej pozycji.

Wyzwania się otwarte dla każdego.

Podstawowe założenia wyglądają następująco:

REGULAMIN FANTASTYCZNYCH WYZWAŃ CZYTELNICZYCH

1. Do wyzwania przyłączyć się może każdy (wystarczy konto pocztowe na gazecie), najlepiej oczywiście przed jego rozpoczęciem (mniejszy bałagan), a jeżeli w trakcie, to zaczyna od książki aktualnie czytanej (nie recenzowanej!, chyba że już przeczytał i od razu może zamieścić recenzję) lub od następnej w kolejce.

2. Do każdego wyzwania bierzemy maksymalnie 10 książek.

3. Czas każdego wyzwania to maksymalnie 6 miesięcy, co daje ok. 3 tygodni na książkę.

4. Każdy z uczestników publikuje swoją recenzję w osobnej kategorii Recenzje na stronie wyzwania (oprócz tego może opublikować ją na swoim blogu, nie żądamy wyłączności). Recenzje z danych książek staramy się pisać zwięźle, nie zapuszczając się w zbyt głębokie dygresje. Unikamy streszczania fabuły, skupiamy się za to na zaletach i wadach książki oraz własnych odczuciach wobec tekstu, tak, żeby notka zmieściła się w długości przypisanej przez blok. Nie nawiązujemy w swoich recenzjach do recenzji innych uczestników, to też zostaje kwestią do późniejszych dyskusji.

5. Dyskusje literackie na temat danej książki, w których będą brać udział uczestnicy, rozpoczynamy dopiero wówczas, gdy wszyscy zamieszczą swoje recenzje; trwać będą w trakcie czytania kolejnej pozycji z listy i powinny być zakończone przed jej recenzją. Dyskusje prowadzone będą za pomocą Google Wave i moderowane będą przez jedną lub dwie osoby. Prawo do dyskusji moderowanej mają wyłącznie ci uczestnicy, którzy przeczytali i zrecenzowali daną książkę

Jak korzystać z Google Wave:

Aby móc korzystać z Google Wave trzeba otrzymać zaproszenie dlatego najlepiej jak osoby chętne do brania udziału w dyskusji zgłosiły się do mnie (Maeg) albo do Eruany. Gdy już dostaniecie maila z zaproszeniem, trzeba będzie zarejestrować się – nie jest to proces wielce skomplikowany więc o tym rozpisywać się nie będę. Za nim zaczniemy dyskusje najlepiej samemu sprawdzić wraz z inną osobą jak to działa ale po kolei.

Po zalogowaniu się do Wave’a zobaczymy trzy kolumny. Po lewej znajduje się menu oraz lista kontaktów, w środkowej kolumnie znajdziemy listę tematów (wave’ów) wśród których szukać należy przygotowanej przez moderatorów dyskusji. Zaś prawa kolumna to miejsce właściwe prowadzenia dyskusji.

 

Na górze prawej kolumny zobaczycie listę awatarów – to są osoby biorące udział w dyskusji. Tekst właściwy znajduje się poniżej. Jeśli chcecie odpowiedzieć wystarczy kliknąć reply. Jeśli jednak chcecie odnieść się do wcześniejszej wypowiedzi, starczy najechać myszką na jej koniec aż pojawi się niebieska strzałka, wtedy klikamy i pojawi się nam okienko gdzie można wpisać tekst. Można też edytować wypowiedzi innych ale prosiłbym jednak tego nie robić bo wprowadzi to chaos. Jeśli ktoś musi skomentować albo dodać poza tematem dyskusji to w ostateczności może to zrobić zaznaczając tekst kursywą.

6. Jedna osoba, góra dwie układają pytania odnośnie do danej książki (wymieniamy się tym obowiązkiem), następnie publikują je w notce, pod którą reszta zamieszcza swoje ewentualne uwagi dotyczące powstałych pytań i/lub zamieszczają własne pytania, na które, ich zdaniem, powinno się zwrócić uwagę, ograniczmy się tutaj do 2 dni dyskusji i następnie osoba, która zamieszczała notkę z pytaniami edytuje ją do ostatecznej wersji. Osoby, które układają pytania są jednocześnie moderatorami dyskusji.

7. Po skończonej dyskusji, zostaje ona zredagowana przez moderatora/ów i opublikowana w oddzielnej kategorii Dyskusje – każde pytanie/problem i rozmowa na jego temat umieszczane będą w oddzielnej notce lub więcej, zależnie od długości danego tekstu. Każdą z notek można będzie oczywiście komentować.

8. Przed zakończeniem jednego wyzwania mile widziane są propozycje kolejnych, o szczegółach których dyskutować będziemy na bieżąco w odpowiedniej do tego kategorii (Varia), ustalając listę książek i czas rozpoczęcia.

Wyzwanie Steampunk:

Wyzwanie Queer: