Wyzwanie: Queer w fantastyce 

KRÓTKO O QUEER:

Z punktu widzenia merkantylnego literatura queer to zgettoizowana przez księgarzy (na Zachodzie przynajmniej) literatura, której tematem jest nienormatywna seksualność oraz krytyka mainstreamu. Choć to literatura nie tylko dla mniejszości seksualnych, mainstream daje do zrozumienia, że jest przypisana do orientacji seksualnej.

Z drugiej strony dział literatury gejowskiej jest zwykle zarezerwowany dla produkcji niższego sortu w rodzaju gejowskich romansów. Co ciekawe, pisarze uznawani przez akademików za typowo queerowych tacy jak William Borroughs znajdują się na półkach mainstreamowych. Literatura queer nie zajmuje się po prostu tożsamością nienormatywną, ona zajmuje się tożsamością jako problemem czy też krytyką tożsamości, tj. opisuje i postuluje tożsamość, która jest niestabilna i ulega ciągłym przemianom. Wbrew marginalizacji jawi się ona jako wyrzut sumienia a zarazem punkt odniesienia dla tożsamości normatywnych. Bardzo dobrym tutaj przykładem jest książka Brigit Brophy In Transit, gdzie w pierwszej scenie główny bohater lub bohaterka (tego nie wiemy) czekając na lotnisku na samolot nagle stwierdza w panice, że zapomniała zapomniał jakiej jest płci i zaczyna gorączkowo myśleć o tym, jak się tego dowiedzieć. W ten sposób autorka wskazuje, że tożsamość i płeć jest czymś skonstruowanym, raczej życiowym projektem niż odzwierciedleniem natury.


W naszym wyzwaniu czytelniczym postanowiliśmy przyjrzeć się queerowej literaturze fantastycznej. To znaczy, że w liście lektur do wyzwania odnajdziemy tytuły, które w różny sposób i w ramach różnych gatunków (horror, fantasy, s-f) poruszają tematykę niejednoznaczności i nienormatywności płci.

W wyzwaniu może wziąć udział każdy kto ma na to ochotę.

Czas trwania: marzec 2012 – czerwiec 2012

W tym czasie należy na blogu wyzwaniowym opublikować listę lektur, jakie ma się zamiar przeczytać (ogólna lista lektur zostanie dodana niżej), najlepiej zaznaczając kolejność. Wiadomo że tu nie ma sztywnych reguł, ale w ten sposób wszyscy uczestnicy będą mogli dopasować swoje plany czytelnicze, tak aby mniej więcej czytać to samo w zbliżonym czasie.

Następnie publikujemy recenzję czytanych książek (uznajemy, że 5 książek to jest minimum) i dyskutujemy :-)

 

Lista lektur zbudowana na podstawie dyskusji pod notką na moim blogu:

  1. Ursula LeGuin „Lewa ręka ciemności”

  2. Lois McMaster Bujold „Ethan z planety Athos”

  3. Johana Sinisalo „Nie przed zachodem słońca”

  4. Joe Haldeman „Wieczna Wojna”

  5. Isaac Asimov „Równi bogom”

  6. John Ajvide Lindqvist „Wpuść mnie”

  7. Jacqueline Carey „Strzała Kusziela”

 

Uczestnicy wyzwania: [ninedin, rusty angel, charlie, urszula, cedro]

Wyzwanie Steampunk:

Wyzwanie Queer: